browsing Genel

İNTERNET GAZETECİLİĞİ YASASI GELİYOR

Posted on Cumartesi 12 Ekim 2019

İnternet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Adalet Komisyonu, AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanarak, Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı ele aldı.

İNTERNET ORTAMINDAKİ RESMİ İLANLAR BASIN İLAN KURUMU ARACILIĞI İLE YAYINLANACAK

Komisyonda kabul edilen tasarıya göre, internet ortamındaki resmi ilanlar, Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlanacak. İnternet ortamında yayınlanan resmi ilan ve reklamların tespiti ve takibinde, Basın-İlan Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu iş birliği içinde çalışacak.

Kamu tüzel kişiliklerine ait resmi internet sitelerinde yayınlanacak ilan ve reklamlara ilişkin özel kanun hükümleri saklı olacak.

İNTERNET HABER SİTELERİ 5187 SAYILI BASIN KANUNU’NUN KAPSAMINA DAHİL EDİLİYOR

Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki Kanun’ndaki haber ve fotoğraf ajansları ibaresine internet haber siteleri de eklenerek, internet haber sitelerinin çalışanları da aynı kapsama alınıyor. Ayrıca İnternet haber siteleri 5187 sayılı Basın Kanunu’nun kapsamına dahil ediliyor.

Tasarı ile internet haber sitelerinin Basın Kanunu’nun kapsamına alınmasına paralel olarak süreli yayın tanımına internet haber siteleri de ekleniyor ve internet haber sitesinin tanımı, “internet ortamında haber ya da yorum niteliğinde yazılı, görsel veya işitsel içeriklerin sunumunu yapan süreli yayın” olarak belirleniyor.

İnternet haber sitelerine sahibinin, varsa temsilcisinin veya sorumlu müdürünün adları, adresleri, haber sitesinin faaliyet gösterdiği işyeri adresi ile yer sağlayıcının adı, adresi ve ticari unvanı, kendilerine ait internet ortamında kullanıcıların ana sayfadan doğrudan ulaşabileceği şekilde ve iletişim başlığı altında bulundurma zorunluluğu getiriliyor. İnternet haber sitelerinde bir içeriğin internette ilk kez sunulmaya başlandığı tarih, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde içeriğin üzerinde belirtilecek.

İnternet ortamında yayınlarını sürdüren internet haber siteleri, beyanname vermeleri halinde, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanundaki yükümlülükleri devam etmek kaydıyla faaliyetlerini Basın Kanunu çerçevesinde yürütecek.

İnternet haber siteleri, gazete ve dergi gibi süreli yayınlara Basın Kanunu’na göre belirtilen beyanname yükümlülüğünü gereği gibi yerine getirmemeleri halinde uygulanan yayın durdurma cezasına tabi olmayacak.

Beyanname vermeyen internet haber sitelerinin, Cumhuriyet Başsavcısının talebi üzerine Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından internet haber sitesi vasfının kaybedildiğine karar verilecek.

İÇERİKLER 6 AY MUHAFAZA EDİLECEK

İnternet haber siteleri yayınladıkları içerikleri, doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış şekilde 6 ay süreyle muhafaza edecek ve gerektiğinde, talep eden yetkili mercilere teslim edilmesi zorunda olacak.

Yayının herhangi bir şekilde soruşturma ya da kovuşturma konusu yapılması halinde, bu işlemlerin sonuçlandığının yetkili mercilere, ilgili internet haber sitesine yazılı olarak bildirilmesine kadar soruşturma ya da kovuşturma konusu yayın kaydının saklanması zorunlu olacak.

İnternet haber sitesi sorumlu müdürü, düzeltme ve cevabı, kullanıcıların ana sayfadan doğrudan ulaşabileceği şekilde ve tekzip başlığı altında bir hafta süreyle yayınlayacak.

İnternet haber siteleri, düzeltme ve cevap yazısının yayınlanmaması halinde, hakim, masraflar yayın sahibi tarafından karşılanmak üzere bu yazının iki internet haber sitesinde yayınlanmasına karar verebilecek.

MUDANYA, YEREL BASIN ZİRVESİNDE

Posted on Pazartesi 26 Aralık 2011

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin, Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği yerel basın seminerlerinin 61’incisi İstanbul’da yapıldı.
Taksim’deki Nippon Otel’de iki gün süren seminere Bursa, Adapazarı, Kocaeli, Yalova, İstanbul ve ilçelerinden de çok sayıda gazetecinin yanı sıra, Mudanya’dan gazetemizin sahibi ve aynı zamanda Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD) Başkanı Yavuz Gerçekçi, MGD üyeleri İsmail Özgirgin ve Kemal Cankaya katıldı.
Seminerde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, yerelde görev yapan meslektaşların karşılaştıkları zorluklardan bahsederek, TGC adına Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na katıldıklarını, orada ifade özgürlüğü ve gazetecilikle ilgili yerel medya için de ayrıca bir vurgu yapılmasını önerdiklerini söyledi.
“GAZETELER İKTİDAR BASKISINDA..”
Seminerin ilk günkü oturumunda TGC Başkan Yardımcısı Vahap Munyar “Ekonomi Dünyasındaki Gelişmeler”, TGC Sekreter Yardımcısı Zafer Atay da “Gazeteciliğin Örgütlenmesi” konularında bilgilerini aktardılar. Günümüz Türkiyesi’nde gazetelerin üzerinde büyük bir baskı yaşandığını ifade eden TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, “Gazetelerin üzerindeki baskı, resmen iktidar baskısıdır” dedi. Milliyet Gazetesi yazarı Nail Güreli ise, “Medya-Siyaset-Ticaret İlişkisinin Yansımaları” başlığının bugünün Türkiyesi’ne tam tamına uyduğunu söyledi. “Yerel Medyada Planlama ve Görsellik” konusu ele alan gazeteci Tümer Argın ise katılımcılara hem teorik hem de sinevizyon gösterimi eşliğinde farklı gazetelerden örnekler vererek bilgilerini aktardı.
MESLEKİ PAYLAŞIM..
Yerel Basın Zirvesi’nin ikinci gününde ise Altan Öymen “Basın tarihi”, Zeynep Gürcanlı “İnternet Medyası”, Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Ercan Arslan “Türkiye’de Basın Fotoğrafı”, Van Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Emin Toker “Deprem ve Medya”, Ahmet Özdemir “Medya Etiği” konularında bilgilerini meslektaşlarıyla paylaştı. İki gün süren seminer sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Mudanya Gazeteciler Derneği üyelerinin de davet edildiği Yerel Basın Zirvesi’nde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Dernek Başkanı Yavuz Gerçekçi, Ekspres Gazetesi sahibi İsmail Özgirgin, Kent Gazetesi köşe yazarı Kemal Cankaya’dan Mudanya basını hakkında bilgi aldı.

GÜZEL YILLAR, MUTLU YARINLAR DİLEĞİYLE…

Posted on Perşembe 30 Aralık 2010

Değerli meslektaşlarımız,

2010 yılını geride bırakırken, yeni yılın hepimize daha fazla umut, sevinç ve mutluluk getirmesini diliyor;

Gelecekte güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostlukların hep sizlerle birlikte olmasını temenni ediyoruz.

2011 yılınızı en içten dileklerimizle kutlar, mesleki sorunların azalması yönünde herkesin daha fazla çaba göstereceği yıl olmasını temenni ederiz.

MUDANYA GAZETECİLER DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU