Hakkımızda

Mudanya Gazeteciler Derneği 07 Ağustos 1997 tarihinde kurulmuştur.

Cemiyetin Kurucu Başkanı Dündar Parmaksızoğlu’dur. 14 Aralık 1997  tarihinde yapılan ilk olağan genel kurulunda kurucu başkan Parmaksızoğlu seçimle işbaşına gelmiş ve yönetim kurulunda Başkan Yardımcılığına Mehmet Durmuş, sekreterliğe Musa Zeybek, muhasipliğe Ali Özkaya, üyeliğe ise Tarık Arslan seçilmiştir.

Kuruluş işlemlerini tamamlayan Parmaksızoğlu, dernek yeri konusu ile ilgili yerel yönetimlerle görüşmeleri yapmış ve Mudanya Çarşısı A Blok’taki derneğin faaliyet geçmesini sağlamıştır.

İki yıl sonra 24 Ocak 1999 tarihinde yapılan ikinci genel kurulda Çetin Gerçekçi başkanlığındaki yönetim üç dönem üst üste göreve getirilmiştir. Gerçekçi’nin yönetimi 1999-2005 yılları arasında yaptığı çalışmalarda;

İlçe tarihinde ilk kez, 8 Ocak 2000 tarihinde yayın hayatına başlayan ve bayram ile özel günlerde yayınlanan ‘BAYRAM Gazetesi’ çıkartılmış, Mudanya ve Mudanya Mütarekesi tanıtım broşürleri hazırlanarak Ulusal ve Uluslararası Turizm Fuarları’nda dağıtımı yapılmıştır.

Yine bu dönem içerisinde Milli Piyango Müdürlüğü’ne başvurularak 11 Ekim 2003 tarihinde 81. yıldönümü kutlanan Mudanya Mütarekesi kutlamaları çerçevesinde Milli Piyango Müdürlüğü’nün 9 Ekim 2003 tarihli çekilişinde Mütareke Müze Evi’nin fotoğrafının kompozisyon olarak kullanımı sağlanmış, ufak bir büro da hizmet veren dernek binasının Mudanya Belediyesi eski binasında bir odasına taşınması gerçekleştirilmiştir.

Daha sonra 2005-2007 tarihlerinde Tarık Arslan’ın başkanlık görevinden sonra, 28 Ocak 2007 tarihinde gerçekleşen 6. Olağan Genel Kurul’da Yavuz Gerçekçi başkanlığında genç yönetim iş başına gelmiştir. Yapılan bu genel kurulda ayrıca, derneğin eski tüzüğü Dernekler Kanunu ve Dernekler Yönetmeliği’ne uyarlanarak tümü değiştirilmiş 38 maddeden oluşan yeni dernek tüzüğü yürürlüğe girmiştir.

Derneğimiz ve Mudanya’nın sesini elektronik ortamda da duyurabilmek için ilk kez kendi adına bir Resmi Web Sitesi’ni ( www.mudanyagazeteciler.org ) adresinde açarak Şubat 2007’de faaliyete geçirmiştir. Derneğin tanıtım amaçlı yayın organı olan GAZETE MUDANYA’nın ilk sayısı ise 23 Nisan 2007 tarihinde çıkmıştır. Ulusal gazete boyutunda 8 sayfa olarak renkli yayınlanan Yavuz Gerçekçi’nin dernek adına sahipliğini üstlendiği gazetenin Yazı İşleri Müdürü Öner Kıran yaparken, ilk sayı künyesinde, Gökhan Azar, Yasin Batuk, İsmail Özgirgin, Çetin Gerçekçi, Tarık Arslan, Ali Özkaya, Dündar Parmaksızoğlu, Sinan Şentürk, Uğur Salman, Mustafa Öz ve Çağlar Vural yayın kurulu ve katkıda bulunanlar arasında yer almıştır.

2010 yılında 7. olağan genel kurulunu gerçekleştirerek Yavuz Gerçekçi başkanlığında yola devam kararı alan Mudanya Gazeteciler Derneği;  yeni dönemde üyelerine sosyal ve çalışma hayatı ile ilgili sorunlarının çözümünde olumlu katkılar sağlamaya ve dernek üyesi olsun yada olmasın bütün gazetecilere kapısını açarak herkesi kucaklamaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyalogu III-Medya Hibe Programı kapsamında Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD)’nin  “Yerel Medyanın AB ile Uyumu” adlı proje başvurusu, başarılı projeler arasında yer alarak 15 Ekim 2014 tarihi itibariyle kabul edildi. 93.733,70 Euro bütçeli 15 ay süren proje, Bulgaristan ve İngiltere’deki çeşitli temaslarla hem mesleki, hem de kültürel ziyaretlerle kültürlerarası diyaloğa katkı sağladı.