browsing Bizden Haberler

KAYMAKAM AYHAN TERZİ’DEN MGD’YE ZİYARET

Posted on Salı 14 Aralık 2021

Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, ilçede 44 yıldır hizmet veren ve geçtiğimiz Ekim ayında ‘depreme dayanıksız’ olduğu gerekçesiyle yıkılan Hükümet Konağı’nın kısa sürede hazırlanan proje kapsamında yenisinin yapım çalışmalarına başlanacağını açıkladı.

Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, iade-i ziyaretler kapsamında Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD)’ni ziyaret etti.

Geçtiğimiz Eylül ayında Rize’nin Pazar ilçesinden Mudanya’ya atanan Kaymakam Terzi’yi gazeteciler, Bursa Büyükşehir Belediyesi Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri’ndeki ağırladı.

Mudanya yeni Hükümet Konağı’na kavuşacak

Kaymakam Terzi, Mudanya’da 1977 yılından bu yana faaliyet gösteren ve zaman zaman tadilat işlemi gören zemin+4 katlı Hükümet Konağı binasının yıkımı ile birlikte yenisinin yapım çalışmalarının kısa sürede başlayacağını duyurdu. Uzun yılardır Hükümet Konağı’nda faaliyet gösteren 6 resmi kurumun yıkım sonrasında üç farklı kurumun mekanına taşındığını anımsatan Terzi, daha önceden projesi hazırlanan binanın çalışmalar sonrasında eski Tekel binasının olduğu alanda prestijli ve düzgün bir noktada konuşlandırılacağını söyledi.

Eğitimden kültür ve sanata, turizmden spora kadar birçok konunun konuşulduğu ve Mudanya’nın sorunlarının da dile getirildiği buluşmada, MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi ile Hakkı Ovatman, Tarık Arslan, Öner Kıran, Çetin Gerçekçi ve Ömer Bilik de hazır bulundu.

Ziyaret sonunda gazeteciler, Kaymakam Ayhan Terzi ile hatıra fotoğrafı çekildi.

YERELE SAHİP ÇIKALIM, YOK ETMEYELİM!

Posted on Cuma 24 Temmuz 2020

Türkiye’de 112 yıl önce basından kaldırılan sansürün farklı biçimlerde varlığını sürdürdüğünü belirten Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD) Başkanı Yavuz Gerçekçi, 24 Temmuz dolayısıyla mesaj yayınladı.

Yavuz GERÇEKÇİ
Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı

24 Temmuz tarihinin gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilme adına bir dönüm noktası olduğunu belirten MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, gerçek ve özgür gazeteciliğin yerel medya tarafından yapıldığını ancak son yıllarda bu gücün de etkisini yitirmeye başladığına dikkati çekti.

Ülke genelindeki idarecilerin gazetecilere ve yayın organlarına karşı uyguladığı ayrımcı, kayırmacı ve dışlayıcı tutumlarının zaman zaman yerel düzeyde de gözlendiğini belirten Gerçekçi, yerel basının gelişen teknoloji ve dijitalleşme dolayısıyla yaşamlarının güçlendiğini, destek olunması açısından desteklerin devam etmesinin önemli olduğunu söyledi.

Yerel gazetelere, televizyonlara, radyolara ve internet haber sitelerine sahip çıkıldığında hem medyanın, hem kamuoyunun sesinin daha özgür ve gür çıkacağını ifade eden Gerçekçi, yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev yapan meslektaşlarına oto-sansürsüz yayınlar dileğinde bulundu.

BAŞKAN GERÇEKÇİ’DEN 10 OCAK MESAJI

Posted on Çarşamba 9 Ocak 2019

Yavuz GerçekçiDeğerli meslektaşım,

Gazetecilerin çalışma koşullarında iyileştirmeler öngören 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden dolayı her sene 10 Ocak’ta kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü”nün bu yıl 58. yıldönümünü kutlamaktayız.

İletişimin en güçlü kanallarından biri olan basının, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasında büyük ve çok önemli bir görev üstlendiği açıktır. Yaşanan olayların vatandaşlarımıza yansıtılması noktasında üstlenmiş olduğumuz zor ve bir o kadar da önemli görevimizde, birçok zorlukla karşılaşsak ta, tüm arkadaşlarımızın fedakârca ve tarafsız olarak görevimizi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Dileğimiz; tüm bu zor koşullarda gazetecilik mesleğini yapanlar, işsiz bırakılanlar, mesleğinin gereğini yaptıkları için hapislere atılan gazetecilerin ve tüm emekçilerin daha özgür bir şekilde mesleki faaliyette bulunacağı, mesleğimizin yeniden itibarının sağlanacağı bir Türkiye’dir.

Lütfen Mudanyalılar da; yaşadıkları yerlerde gazetelere abone olup, satın almalı, radyoları takip edip, dinlemeli, yerel kanalları ve internet sitelerini izlemeli ve desteklemelidirler. Yerel basına çıkılacak sahiplik anlayışı ile böylece bu sektörde çalışan, korkusuzca gördüklerini, araştırmalarını yayınlayan arkadaşlarımız da gerçek gazeteciliği yapmayı sürdüreceklerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm arkadaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, başarılar diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla
Yavuz GERÇEKÇİ
Mudanya Gazeteciler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı