MUDANYA, YEREL BASIN ZİRVESİNDE

Pazartesi 26 Aralık 2011

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin, Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği yerel basın seminerlerinin 61’incisi İstanbul’da yapıldı.
Taksim’deki Nippon Otel’de iki gün süren seminere Bursa, Adapazarı, Kocaeli, Yalova, İstanbul ve ilçelerinden de çok sayıda gazetecinin yanı sıra, Mudanya’dan gazetemizin sahibi ve aynı zamanda Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD) Başkanı Yavuz Gerçekçi, MGD üyeleri İsmail Özgirgin ve Kemal Cankaya katıldı.
Seminerde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, yerelde görev yapan meslektaşların karşılaştıkları zorluklardan bahsederek, TGC adına Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na katıldıklarını, orada ifade özgürlüğü ve gazetecilikle ilgili yerel medya için de ayrıca bir vurgu yapılmasını önerdiklerini söyledi.
“GAZETELER İKTİDAR BASKISINDA..”
Seminerin ilk günkü oturumunda TGC Başkan Yardımcısı Vahap Munyar “Ekonomi Dünyasındaki Gelişmeler”, TGC Sekreter Yardımcısı Zafer Atay da “Gazeteciliğin Örgütlenmesi” konularında bilgilerini aktardılar. Günümüz Türkiyesi’nde gazetelerin üzerinde büyük bir baskı yaşandığını ifade eden TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, “Gazetelerin üzerindeki baskı, resmen iktidar baskısıdır” dedi. Milliyet Gazetesi yazarı Nail Güreli ise, “Medya-Siyaset-Ticaret İlişkisinin Yansımaları” başlığının bugünün Türkiyesi’ne tam tamına uyduğunu söyledi. “Yerel Medyada Planlama ve Görsellik” konusu ele alan gazeteci Tümer Argın ise katılımcılara hem teorik hem de sinevizyon gösterimi eşliğinde farklı gazetelerden örnekler vererek bilgilerini aktardı.
MESLEKİ PAYLAŞIM..
Yerel Basın Zirvesi’nin ikinci gününde ise Altan Öymen “Basın tarihi”, Zeynep Gürcanlı “İnternet Medyası”, Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Ercan Arslan “Türkiye’de Basın Fotoğrafı”, Van Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Emin Toker “Deprem ve Medya”, Ahmet Özdemir “Medya Etiği” konularında bilgilerini meslektaşlarıyla paylaştı. İki gün süren seminer sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Mudanya Gazeteciler Derneği üyelerinin de davet edildiği Yerel Basın Zirvesi’nde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Dernek Başkanı Yavuz Gerçekçi, Ekspres Gazetesi sahibi İsmail Özgirgin, Kent Gazetesi köşe yazarı Kemal Cankaya’dan Mudanya basını hakkında bilgi aldı.

Posted by admin / Filed under:Bizden Haberler andGenel

Yorumlara kapanmıştır.