MGD’DEN 24 TEMMUZ MESAJI

Pazartesi 24 Temmuz 2017

basinMudanya Gazeteciler Derneği (MGD), “24 Temmuz Basın Günü” nedeniyle mesaj yayınladı.

(24/07/2017) –  Türk Basınından sansürün kaldırılışının 109. yıldönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, 109 yıl boyunca farklı biçimlerde varlığını sürdüren basın hayatında sansürün, Abdülhamit döneminde resmi iken, bugün ‘örtülü sansür’ haline geldiğini öne sürdü.

UMUT YEREL MEDYADA

24 Temmuz tarihinin gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilme adına bir dönüm noktası olduğunu belirten Gerçekçi, gerçek ve özgür gazeteciliğin yerel medya tarafından yapıldığını ancak son yıllarda bu gücün de etkisini yitirmeye başladığına dikkati çekti. Medyanın, darbenin önlenmesinde ne kadar önemli bir rol oynadığını anımsatan Gerçekçi, “Olağanüstü Hal ilan edilmiş olsa dahi basın özgürlüğüne daha güçlü sahip çıkılmalıdır. Türk demokrasinin ve milli iradenin kesintiye uğramaması için verilen bu önemli sınavdan alnının akıyla çıkan Türk medyası mutlaka desteklenmeli, sorunlar çözülerek daha özgür ortamda yayıncılık yapılmasına olanak sağlanmalıdır” dedi.

Ülke genelindeki idarecilerin gazetecilere ve yayın organlarına karşı uyguladığı ayrımcı, kayırmacı ve dışlayıcı tutumlarının zaman zaman yerel düzeyde de gözlendiğini belirten Gerçekçi, açıklamasında, “Bugün basın özgürlüğü diye bir kavram varsa bunun adresi yerel medyadır. Yerel gazetelere, televizyonlara, radyolara ve internet haber sitelerine sahip çıkıldığında hem medyanın, hem kamuoyunun sesi daha özgür, daha gür şekilde çıkacaktır. Bu vesile ile Türk Basınından Sansürün Kaldırılışının 109’uncu yılını kutluyor; yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev yapan meslektaşlarımızın özverili çalışmalarında oto-sansürsüz yayınlar diliyoruz” görüşlerine yer verdi. (MGD)

Posted by admin / Filed under:Bizden Haberler

Yorumlara kapanmıştır.