MGD: “Basın yerelde de özgürlüğünü kaybediyor”

Pazar 3 Mayıs 2020

“Basın, yerelde de özgürlüğünü kaybediyor”

(03/05/2020) – Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Gerçekçi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türkiye’deki basının yerelde de özgürlüğünü kaybetmeye başladığını söyledi.

Ülke genelindeki idarecilerin gazetecilere ve yayın organlarına karşı uyguladığı ayrımcı, kayırmacı ve dışlayıcı tutumlarının yerel düzeyde de gözlendiğini belirten Gerçekçi, siyaset-medya-sermaye ilişkilerinde karşılıklı çıkarlar göz önünde tutularak gazetecinin denetim işlevinin gerek yazılı basın, gerek sözlü, görsel ve internet haberciliğinde bile baltalanmaya çalışıldığını söyledi. Basın mensuplarının, bu özgürlüğü kullanırken bir anlamda kamu görevi yaptığı bilinciyle hareket etmeleri konusunda meslektaşlarına çağrı yapan Gerçekçi, bu bilinçle hareket edilmesi halinde basının gücüne güç katacağı gibi mesleğin saygınlık da kazanacağını vurguladı.

Basında onurlu kalmanın mücadelesi içerisinde bulunan patron, yönetici, editör, köşe yazarı ve muhabir düzeyindeki meslektaşlarının kararlılıklarında başarılar dileyen Gerçekçi, basın özgürlüğünün yayın yasaklarıyla, oto sansürle baskı altına alındığı özgür bir ortamın olmadığı ülkede böyle bir günü de kutlamanın anlamının olmadığını söyledi. (MGD)

Posted by admin / Filed under:Etkinlikler

Yorumlara kapanmıştır.