browsing Bizden Haberler

YERELE SAHİP ÇIKALIM, YOK ETMEYELİM!

Posted on Cuma 24 Temmuz 2020

Türkiye’de 112 yıl önce basından kaldırılan sansürün farklı biçimlerde varlığını sürdürdüğünü belirten Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD) Başkanı Yavuz Gerçekçi, 24 Temmuz dolayısıyla mesaj yayınladı.

Yavuz GERÇEKÇİ
Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı

24 Temmuz tarihinin gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilme adına bir dönüm noktası olduğunu belirten MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, gerçek ve özgür gazeteciliğin yerel medya tarafından yapıldığını ancak son yıllarda bu gücün de etkisini yitirmeye başladığına dikkati çekti.

Ülke genelindeki idarecilerin gazetecilere ve yayın organlarına karşı uyguladığı ayrımcı, kayırmacı ve dışlayıcı tutumlarının zaman zaman yerel düzeyde de gözlendiğini belirten Gerçekçi, yerel basının gelişen teknoloji ve dijitalleşme dolayısıyla yaşamlarının güçlendiğini, destek olunması açısından desteklerin devam etmesinin önemli olduğunu söyledi.

Yerel gazetelere, televizyonlara, radyolara ve internet haber sitelerine sahip çıkıldığında hem medyanın, hem kamuoyunun sesinin daha özgür ve gür çıkacağını ifade eden Gerçekçi, yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev yapan meslektaşlarına oto-sansürsüz yayınlar dileğinde bulundu.

BAŞKAN GERÇEKÇİ’DEN 10 OCAK MESAJI

Posted on Çarşamba 9 Ocak 2019

Yavuz GerçekçiDeğerli meslektaşım,

Gazetecilerin çalışma koşullarında iyileştirmeler öngören 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden dolayı her sene 10 Ocak’ta kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü”nün bu yıl 58. yıldönümünü kutlamaktayız.

İletişimin en güçlü kanallarından biri olan basının, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasında büyük ve çok önemli bir görev üstlendiği açıktır. Yaşanan olayların vatandaşlarımıza yansıtılması noktasında üstlenmiş olduğumuz zor ve bir o kadar da önemli görevimizde, birçok zorlukla karşılaşsak ta, tüm arkadaşlarımızın fedakârca ve tarafsız olarak görevimizi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Dileğimiz; tüm bu zor koşullarda gazetecilik mesleğini yapanlar, işsiz bırakılanlar, mesleğinin gereğini yaptıkları için hapislere atılan gazetecilerin ve tüm emekçilerin daha özgür bir şekilde mesleki faaliyette bulunacağı, mesleğimizin yeniden itibarının sağlanacağı bir Türkiye’dir.

Lütfen Mudanyalılar da; yaşadıkları yerlerde gazetelere abone olup, satın almalı, radyoları takip edip, dinlemeli, yerel kanalları ve internet sitelerini izlemeli ve desteklemelidirler. Yerel basına çıkılacak sahiplik anlayışı ile böylece bu sektörde çalışan, korkusuzca gördüklerini, araştırmalarını yayınlayan arkadaşlarımız da gerçek gazeteciliği yapmayı sürdüreceklerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm arkadaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, başarılar diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla
Yavuz GERÇEKÇİ
Mudanya Gazeteciler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

MGD’DEN 24 TEMMUZ MESAJI

Posted on Pazartesi 24 Temmuz 2017

basinMudanya Gazeteciler Derneği (MGD), “24 Temmuz Basın Günü” nedeniyle mesaj yayınladı.

(24/07/2017) –  Türk Basınından sansürün kaldırılışının 109. yıldönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, 109 yıl boyunca farklı biçimlerde varlığını sürdüren basın hayatında sansürün, Abdülhamit döneminde resmi iken, bugün ‘örtülü sansür’ haline geldiğini öne sürdü.

UMUT YEREL MEDYADA

24 Temmuz tarihinin gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilme adına bir dönüm noktası olduğunu belirten Gerçekçi, gerçek ve özgür gazeteciliğin yerel medya tarafından yapıldığını ancak son yıllarda bu gücün de etkisini yitirmeye başladığına dikkati çekti. Medyanın, darbenin önlenmesinde ne kadar önemli bir rol oynadığını anımsatan Gerçekçi, “Olağanüstü Hal ilan edilmiş olsa dahi basın özgürlüğüne daha güçlü sahip çıkılmalıdır. Türk demokrasinin ve milli iradenin kesintiye uğramaması için verilen bu önemli sınavdan alnının akıyla çıkan Türk medyası mutlaka desteklenmeli, sorunlar çözülerek daha özgür ortamda yayıncılık yapılmasına olanak sağlanmalıdır” dedi.

Ülke genelindeki idarecilerin gazetecilere ve yayın organlarına karşı uyguladığı ayrımcı, kayırmacı ve dışlayıcı tutumlarının zaman zaman yerel düzeyde de gözlendiğini belirten Gerçekçi, açıklamasında, “Bugün basın özgürlüğü diye bir kavram varsa bunun adresi yerel medyadır. Yerel gazetelere, televizyonlara, radyolara ve internet haber sitelerine sahip çıkıldığında hem medyanın, hem kamuoyunun sesi daha özgür, daha gür şekilde çıkacaktır. Bu vesile ile Türk Basınından Sansürün Kaldırılışının 109’uncu yılını kutluyor; yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev yapan meslektaşlarımızın özverili çalışmalarında oto-sansürsüz yayınlar diliyoruz” görüşlerine yer verdi. (MGD)