browsing Bizden Haberler

MGD’DEN 24 TEMMUZ MESAJI

Posted on Pazartesi 24 Temmuz 2017

basinMudanya Gazeteciler Derneği (MGD), “24 Temmuz Basın Günü” nedeniyle mesaj yayınladı.

(24/07/2017) –  Türk Basınından sansürün kaldırılışının 109. yıldönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, 109 yıl boyunca farklı biçimlerde varlığını sürdüren basın hayatında sansürün, Abdülhamit döneminde resmi iken, bugün ‘örtülü sansür’ haline geldiğini öne sürdü.

UMUT YEREL MEDYADA

24 Temmuz tarihinin gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilme adına bir dönüm noktası olduğunu belirten Gerçekçi, gerçek ve özgür gazeteciliğin yerel medya tarafından yapıldığını ancak son yıllarda bu gücün de etkisini yitirmeye başladığına dikkati çekti. Medyanın, darbenin önlenmesinde ne kadar önemli bir rol oynadığını anımsatan Gerçekçi, “Olağanüstü Hal ilan edilmiş olsa dahi basın özgürlüğüne daha güçlü sahip çıkılmalıdır. Türk demokrasinin ve milli iradenin kesintiye uğramaması için verilen bu önemli sınavdan alnının akıyla çıkan Türk medyası mutlaka desteklenmeli, sorunlar çözülerek daha özgür ortamda yayıncılık yapılmasına olanak sağlanmalıdır” dedi.

Ülke genelindeki idarecilerin gazetecilere ve yayın organlarına karşı uyguladığı ayrımcı, kayırmacı ve dışlayıcı tutumlarının zaman zaman yerel düzeyde de gözlendiğini belirten Gerçekçi, açıklamasında, “Bugün basın özgürlüğü diye bir kavram varsa bunun adresi yerel medyadır. Yerel gazetelere, televizyonlara, radyolara ve internet haber sitelerine sahip çıkıldığında hem medyanın, hem kamuoyunun sesi daha özgür, daha gür şekilde çıkacaktır. Bu vesile ile Türk Basınından Sansürün Kaldırılışının 109’uncu yılını kutluyor; yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev yapan meslektaşlarımızın özverili çalışmalarında oto-sansürsüz yayınlar diliyoruz” görüşlerine yer verdi. (MGD)

AK PARTİLİ VEKİLDEN ÇİFTE STANDART TEPKİSİ

Posted on Pazartesi 20 Mart 2017

akparti-mgd-refernadum (3)(20/03/2017) - Anayasa değişikliğine yönelik referandum çalışmaları için partisi ile birlikte Mudanya’da saha çalışması yapan Ak Parti’li Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Yavuz Gerçekçi başkanlığındaki Mudanya Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti.

Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. A. Murat Ünal ile birlikte kadın ve gençlik kolları üyelerinin de eşlik ettiği ziyarette, Vekil Aydın, Avrupa ülkelerinin düşünce ve ifade hürriyeti konusundaki çifte standarda dikkati çekti.

“15 TEMMUZ HEYECANINI GÖRDÜM”

Aralarında kendisinin de bulunduğu vekil ve bakanlarla birlikte anayasa referandumu için Avrupa ülkelerine gittiklerini anlatan Aydın, Avusturya’da Türkiye’ye yönelik tavrın büyük üzüntü doğurduğunu söyledi. FETÖ ve PKK’nın bu bölgelerde çok etkili olduğunu belirten Aydın, “Avusturya, Hollanda ve Almanya, PKK ve FETÖ’nün yoğun faaliyetlerini sürdürdükleri merkezler. Devlet kurumlarında etkileri yoğun. Bu nedenle buradaki vatandaşlarımızın üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız burada önemli sıkıntılar yaşıyorlar. Polislerin engellemesine rağmen bizim orada yaptığımız toplantılar verimli geçti. Türklerle olan buluşmamızda 15 Temmuz ve sonrasında Türkiye’de oluşan heyecanı orada gördüm” dedi.

MUDANYA’YA HAMAM…

Bu arada Mudanyalıların hamam taleplerine duyarsız kalmadıklarını söyleyen Milletvekili Aydın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisine kültür merkezi olarak kullanıma açılan Nur Hamamı’nın orijinal haline getirilerek aslına uygun hamam olarak açılması yönündeki isteğine olumlu cevap aldığını söyledi.  Ziyarette Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili çalışmaları Mudanya ilçe merkezi ve kırsalında sürdürdüklerini belirten partililer, referandumda neden ‘evet’ denilmesi gerektiğinin gerekçelerini de detaylı olarak anlattıklarını kaydederek, değişiklikle birlikte rejimin değil, sistemin değişeceğini ve Cumhuriyetin temellerinin sağlamlaşacağını öne sürdüler. (MGD)

akparti-mgd-refernadum (1) akparti-mgd-refernadum (2)

CHP’LİLERDEN STK’LARA REFERANDUM ZİYARETİ

Posted on Salı 28 Şubat 2017

mgd-chp2 (28/02/2017) - 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum dolayısıyla saha çalışmalarına ağırlık veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya İlçe Başkanlığı, Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD)’ni ziyaret etti.

Ergül Batman başkanlığındaki yönetimin yanı sıra Kadın ve Gençlik Kolları’ndan üyelerin de bulunduğu ziyarette, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra ilçede kapı kapı gezerek referandumda neden ‘hayır’ oyu verilmesi gerektiğini anlatacaklarını belirten CHP’liler, referandumla ilgili bilgilendirmeleri önümüzdeki haftalarda sıklaştıracaklarını kaydetti. “Cumhuriyetimizi korumak hepimizin vatandaşlık görevidir” diyen İlçe Başkanı Ergül Batman, “Oluşturduğumuz ekiplerle kapı kapı gezerek ‘hayır’da hayır vardır diyoruz. Gerek sahada, gerekse de parti içerisinde bizler üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Gazeteciler olarak her türlü fikri içinde barındıran bir kuruluş oldukları için tüm kesimlere eşit yaklaşmaya çalıştıklarını ifade eden MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi ise, referandumun siyasi partiler tarafından bu hassas dönemde seçim propagandasına dönüştürülmemesi gerektiğini söyleyerek, halkı ayırmaya çalışmak yerine birleştirici tavır sergilemelerini istedi. (MGD)

mgd-chp3mgd-chp