browsing Duyurular

GRi PASAPORTLARLA İLGİLİ OHAL DUYURUSU

Posted on Perşembe 11 Ağustos 2016

(11/08/2016) – Değerli meslektaşımız,

OHAL kapsamında gazetecilerin hizmet damgalı gri görev pasaportlarıyla yurt dışına çıkarken Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden “basın kartı taşıyan …..isimli gazetecinin yurt dışına çıkışında sakınca yoktur” ifadesini içeren bir yazı almak zorunda olduğu duyuruldu.

Gazetecilerin pasaport@byegm.gov.tr mail adresine “Yurt dışına çıkışımda bir sakınca olmadığını belirten bir yazı verilmesi” talepli bir mail atmaları, daha sonra da ıslak imzalı dilekçelerini BYEGM Ankara adresine göndermeleri gerekiyor.

Konuyla ilgili bilgi almak için 0312 583 61 64 numaralı telefona başvurulabilir. (Bu duyurunun kendi pasaportlarıyla yurt dışına çıkacak meslektaşlarımız için geçerliliği bulunmuyor.)

Bilgilerinize sunarız.

MUDANYA GAZETECİLER DERNEĞİ

MGD: “Basın yerelde de özgürlüğünü kaybediyor”

Posted on Salı 3 Mayıs 2016

“Basın, yerelde de özgürlüğünü kaybediyor”

(03/05/2016) – Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Gerçekçi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türkiye’deki basının yerelde de özgürlüğünü kaybetmeye başladığını söyledi.

Ülke genelindeki idarecilerin gazetecilere ve yayın organlarına karşı uyguladığı ayrımcı, kayırmacı ve dışlayıcı tutumlarının yerel düzeyde de gözlendiğini belirten Gerçekçi, siyaset-medya-sermaye ilişkilerinde karşılıklı çıkarlar göz önünde tutularak gazetecinin denetim işlevinin gerek yazılı basın, gerek sözlü, görsel ve internet haberciliğinde bile baltalanmaya çalışıldığını söyledi. Basın mensuplarının, bu özgürlüğü kullanırken bir anlamda kamu görevi yaptığı bilinciyle hareket etmeleri konusunda meslektaşlarına çağrı yapan Gerçekçi, bu bilinçle hareket edilmesi halinde basının gücüne güç katacağı gibi mesleğin saygınlık da kazanacağını vurguladı.

Basında onurlu kalmanın mücadelesi içerisinde bulunan patron, yönetici, editör, köşe yazarı ve muhabir düzeyindeki meslektaşlarının kararlılıklarında başarılar dileyen Gerçekçi, basın özgürlüğünün yayın yasaklarıyla, oto sansürle baskı altına alındığı özgür bir ortamın olmadığı ülkede böyle bir günü de kutlamanın anlamının olmadığını söyledi. (MGD)

GENEL KURULA DAVET

Posted on Pazartesi 4 Ocak 2016

Mudanya Gazeteciler Derneği’nin genel kurul toplantısı aşağıdaki gündem maddeleri çerçevesinde 31 Ocak 2016 Pazar günü saat 13.00’da Ömerbey Mahallesi Halitpaşa Caddesi Özgül Apartmanı No:90 Kat.2 Mudanya adresinde yapılacaktır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı taktirde toplantı 26 Mart 2016 Cumartesi günü aynı yer ve saatte gerçekleeşecektir.

Üyelerimize duyurulur.

Saygılarımla

Yavuz GERÇEKÇİ

Mudanya Gazeteciler Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

 

GÜNDEM:

1- Açılış

2- Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

3- Başkanlık divanı ve seçimi

4- Faaliyet Raporunun okunması ve ibrası

5- Denetim raporunun okunması ve ibrası

6- Dilek ve temenniler

7- Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerinin seçimi

8- Kapanış