CEMİYET BAŞKANLARI İSTANBUL’DA BULUŞTU

Pazartesi 7 Aralık 2009

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’nin organizasyonluğunda İstanbul’da toplanan Bursa’dan aralarında TGC İl Temsilcisi Özcan Güneş ile Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Gerçekçi’nin de olduğu 68 basın örgütü başkanı, “Yerel basını yok etmeye çalışmak demokrasiye darbe vurur” mesajı verdi.

(MGD – 07/12/2009) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı’nın birlikte düzenlediği Yerel Medya Projesi kapsamında sürdürülen eğitim seminerlerinin değerlendirildiği iki gün süren 9. Yılsonu Değerlendirme Toplantısı sona erdi. TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmetleri Müdürü Nail Duran, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ile 68 basın örgütü başkan ve temsilcisi katıldı.

Bursa’dan TGC İl Temsilcisi Özcan Güneş ile Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Gerçekçi’nin de hazır bulunduğu toplantıda, TGC Başkanı Orhan Erinç, yerel basının resmi ilanlarının kesilmek istenmesinin ardında başka nedenler olduğunu belirterek, bu tür düzenlemelerin demokrasiye darbe vuracağını kaydetti. Erinç, “Yerel basının yaşamasını sağlamak zorundayız” dedi.

BASIN TEK YÜREK OLMALI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kuruluşunda tek yürek olmak konusunda Nail Güreli, İsmail Sivri, Mustafa Çezik, Haydar Karaduman gibi meslek büyüklerinin çok çaba harcadığını hatırlatan Federasyon Genel Başkanı Atilla Sertel ise, Anadolu’da gazeteci cemiyeti başkanı olmanın olağanüstü bir çaba ve özveri istediğine vurgu yaptı.

BYEGM Salih Melek ise, medyanın ve özellikle yerel medyanın sorunlarına çözüm aramaya yönelik faaliyetlerin sürdüğüne işaret ederek, bu konudaki çalışmaları mesleki kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürüttüklerini, Basın Kartlarının işlevinin artırılması yolunda yapılan çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

YEREL BASINDA AÇILIM ŞART

Oturumun ilk gününde “Medyada 1 Yıllık Ufuk Turu” başlıklı bölümde yerel basında bir yılda yaşanan önemli olayları değerlendiren TGC eski başkanı ve Milliyet Gazetesi yazarı Nail Güreli, ülke gündeminde çeşitli şekillerde oturan “açılım” konusunda dikkati çekerek, “Asıl olan yerel basında açılıma gidilmesidir” dedi. Yerel basının demokrasinin vazgeçilmez kılcal damar olduğuna dikkati çeken Güreli, küçük sermayelerle birkaç gazete çıkarmak yerine güçlerini birleştirerek bir gazete çıkarmanın faydalı bir yol olacağına işaret ederek, “Bu konuda yerel sermayelere de önemli bir rol düşüyor. Ancak ilanlarıyla yerel basına sahip çıkarlarken, onlar bunu bir baskı tehdit aracı olarak kullanmalıdırlar” diye konuştu.

BAŞKANLARDAN ORTAK BİLDİRİ

Yaşanan sorunlarla ilgili cemiyet başkanlarının görüşlerinin alındığı toplantı sonunda katılımcı tüm cemiyet başkanlarının imzasıyla hazırlanan ortak bildiri kamuoyuna sunuldu. Medyanın yetişmiş eleman bulmakta zorlandıklarını kaydeden başkanlar, buna karşın ülkede hızla artış gösteren işsiz gazetecilerin durumuna bir çözüm getirilmesine dikkati çekti. Yerel gazetelerde asgari kadrosunun titizlikle ele alınmasının fiilen gazeteci olmayan kişilerin bu kadrolarda istihdam edilir biçimde gösterilmemesi için önlem alınması gerektiğini belirten başkanlar, bildiride ayrıca şu görüşlere yer verdi:

“ÖNÜNE GELEN GAZETE KURMAMALI”

“Elektronik yayın organları ile bu mecralarda çalışan gazetecilerin yasal konumlarının belirlenmelidir. Siyasi parti yöneticilerinin medyanın görevleri ve gazetecilerin çalışma yöntemleri konusunda açıklamalar yaparken medyada bağımsızlığın ve ifade özgürlüğünün öneminin göz ardı etmemeye özen göstermeleri gereği vurgulanmalıdır. Sürekli nitelikte olmayan özellikle seçim ve bayram dönemlerinde sayıları hızla artan gazetelerin daha etkin bir denetime tabi tutularak, meslek örgütlerine üye kabul edilmemeleri yönünde çalışmalar yapılmalıdır”.

Posted by admin / Filed under:Bizden Haberler

Yorumlara kapanmıştır.