ŞİİRİN SESİ TREN SESİ YANKISI İLE BULUŞTU

Pazartesi 7 Aralık 2009

TYS, BUYAZ ve MGD’nin ortak organize ettiği Mudanya Belediyesi’nin düzenlediği “Şiir Treni” etkinliği, Mudanya-Bursa arasında 61 yıl önce seferden kaldırılan Mudanya treninin anısı, şiirin sesi ile yankı buldu.

(MGD – 07/12/2009) – Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) ve Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD)’nin Mudanya Belediyesi desteği ile bu yıl ilkini düzenlediği “Mudanya Şiir Treni” adlı etkinlik az sayıdaki şiir severin katılımıyla gerçekleştirildi. Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Mudanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülşen Dağlı, TYS İl Temsilcisi Hilmi Haşal, BUYAZ Başkanı Şaban Akbaba, MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi ile dernek üyeleri katılım sağladı.

Mudanya treninin anısını gündemde tutmak ve ilçenin adını edebiyat sanat alanında duyurmak amacıyla düzenlenen ortak etkinliğe, konuk şair ve yazarlardan Hüseyin Alemdar, Onur Caymaz ve Mehrizat Poyraz konuşmacı olarak katıldı. TYS İl Temsilcisi Hilmi Haşal, 61 yıl önce seferden kaldırılan Mudanya treni için söylenecek her sözün aslında Mudanya için söylenmiş sayılacağını belirterek, “Zaten trenin yokluğu Mudanya için bir haksızlık. O nedenle trenin anısını yaşatmak, dahası etkinliğin adını da şiir treni koyarak şiirin sınırsızlığında treni yolcu edip seferlerini sürdürmesine fırsat oluşturmak hem haklı, hem de iyi ve güzel bir iş sayılacaktır” diye konuştu.

Konuk yazar ve şairler yaptıkları söyleşilerde, yaşantılardan örnek derslerin herkese unutulmaz anılar kazandırdığını belirterek, okumanın en büyük yararının insanı ve barışı tanımak olduğunu kaydetti. Mehrizat Poyraz, “Gökırmakları” adlı kitabından şiirler paylaşırken, daha çok öykü ve şiirleriyle tanınan Onur Caymaz ise, üçüncü şiir kitabı olan “Yaz Tarifesi” adlı kitabından şiirler seslendirdi. Hayatının büyük bir bölümü Yeşilçam’da geçen şair ve film yapımcısı Hüseyin Alemdar ise, dinleyicilerle “Kalpzaman Yeşilçam” adlı kitabından anekdotlar paylaştı. Etkinlik sonunda konuşmacılara plaket ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Posted by admin / Filed under:Bizden Haberler andEtkinlikler

Yorumlara kapanmıştır.