TGC 2011 YEREL GAZETECİLİK ÖDÜLLERİNE BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Salı 11 Ekim 2011

Yerel medyanın desteklenmesi amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Stiftung’un 1998 yılında başlattığı Yerel Gazetecilik Ödüllerine başvurular 31.01.2012 tarihine kadar devam edecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2011 Yerel Gazetecilik Ödüllerine başvurular başladı. Cemiyet bu ödülleri, demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamak amacıyla düzenliyor.

Yerel gazetecilik ödülünün, yerel gazetelerde çalışan gazetecileri kapsadığını belirten TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, yerel medya ödüllerinin yerel konuları en iyi değerlendiren ve mesleki kurallara uygun haber üreten gazetecilere verilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

JÜRİ ÜYELERİ

TGC 2011 Yerel Gazetecilik Ödüllerini belirleyecek jüri üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Konrad Adenauer Stiftung Proje Temsilcisi Bekir Öncel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Milliyet Gazetesi Yazarı Nail Güreli, gazeteci İhsan Yılmaz, İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fak. Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Müge Demir, Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Emrullah Özbey, İhlas Haber Ajansı Genel Müdürü Fevzi Kahraman, gazeteci Tümer Argın.

TGC 2011 YEREL GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ’NİN ŞARTLARI

Ödüllerin, haber, fotoğraf ve sayfa düzeninden oluştuğu belirtilen açıklamada şartlar şöyle:

a)  2008-2009-2010 yıllarına ait çalışmaları ile birincilik almış olan gazeteciler, 2011 ödüllerine aday olamazlar.

b)  Adaylar doğrudan başvurabileceği gibi, yerel gazetelerin yazı işleri müdürleri; iletişim fakültelerinin bulunduğu yerlerde fakülteler adına öğretim üyeleri, yerel meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri aday gösterebilir. Her aday tek bir çalışma ile katılabilir veya önerilebilir. Aday gösterilen çalışmalar nedeniyle çalışma sayısı birden fazla olduğunda yarışmaya katılacak çalışmayla ilgili tercih hakkı çalışma sahibine bırakılır.

c)  Adayların T.C. vatandaşı, geçimini sadece gazetecilikten sağlayan kişiler olması ve yazı dilinin Türkçe olması zorunludur.

d)  Yarışmaya katılan kişinin adının çalışmada açıkça belirtilmiş olması ya da imzasız eserlerin yetkili yöneticilerce onaylanmış olması gerekmektedir.

e)  Ders kitaplarında, master veya doktora çalışmalarında yayınlanmış veya başka bir yarışmada ödül almış çalışmalar kabul edilmeyecektir.

Bu nedenle adaylar, eserlerinin başka meslek örgütleri tarafından ödüllendirilmemiş olduğunu da başvuru yazılarında belirtmelidirler.

Aksi takdirde, başka meslek örgütleri veya diğer kuruluşlar tarafından ödüllendirilmiş olması halinde yerel gazetecilik ödülünün geri alınması hakkı saklıdır. Sahibi vefat etmiş çalışmalar aday gösterilemez. Başvuru süresince aday gösterilen çalışma sahibi vefat eder ve çalışması ödül kazanırsa, ödül vefat eden kişinin yasal varislerine verilir.

f)  Çalışmaların 01.01.2011-31.12.2011 tarihleri arasında yayınlanmış olması gereklidir.

Çalışmaların çalışma sahibinin nüfus cüzdanı örneği ve kısa bir özgeçmişi ile birlikte, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, (Yerel Gazetecilik Ödülleri-2011) Türkocağı Cad. No:1, 34110 Cağaloğlu-ISTANBUL Adresine 31.01.2012 tarihine kadar 1’i asıl 10 nüsha halinde taahhütlü olarak ulaştırılması ya da elden teslim edilmesi gerekiyor. Gönderilen çalışmalar geri verilmiyor. İstenen belge veya bilgiler eksik olduğu takdirde katılımcı katılmamış sayılıyor. Çalışması ödüle değer bulunan gazetecilere üç dalda da 1.000’er TL ödeniyor.

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ

Posted by admin / Filed under:Duyurular

Yorumlara kapanmıştır.