BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, DİYALOG TOPLANTISINDA MGD’Yİ DİNLEDİ

Pazartesi 13 Aralık 2010

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı’na Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD)’ni temsilen Kemal Cankaya katıldı.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin (ABGS) kuruluşunun 10. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “4. Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı” İstanbul Cevahir Kongre Merkezi’nde yapıldı. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır’ın ev sahipliğindeki günübirlik toplantıya, aralarında Mudanya Gazeteciler Derneği’nin de bulunduğu 350 farklı sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı.

“Avrupa Birliği Fonları ve Sivil Toplum Kuruluşları”, “Belediyeler ve Avrupa Birliği”, “Vize: Sivil Toplum Diyalogu Önünde Engel” ve “Gençlik ve AB Sürecimiz” konularında gerçekleşen çalışma grubu toplantılarında, Avrupa Birliği üyelik süreci ile ilgili tüm paydaşlar bilgilendirilerek, işbirliğinin önemine dikkati çekildi.

BELEDİYELER AB’YE HAZIRLANACAK

Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’un 3 ayrı imparatorluğa başkentlik yaptığını, bu yıl ise Avrupa Başkenti olduğunu belirterek, İstanbul’un 2012 yılında ise spor konusunda başkentlik yapacağını söyledi. Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile “Belediyeler AB’ye Hazırlanıyor Projesi”ne ilişkin protokolün de imzalandığı toplantıda, ilk aşamada, Türkiye’nin 8 bölgesinde 8 ayrı toplantı yapacaklarını belirten Bağış, bütün belediyeleri bilgilendirecek yeni yayınlar hazırlayacaklarını aktardı. Bağış, “Avrupa’daki Türkiye algısı ile Türkiye’deki AB algısı birbirine ne kadar çok yakınlaşırsa, Türkiye’nin AB üyeliği de o kadar kolaylaşacaktır” dedi.

YEREL BASININ SORUNLARINI DİNLEDİ

Öte yandan MGD’yi temsilen toplantıya katılan Kemal Cankaya ise Devlet Bakanı Egemen Bağış ile yerel basının içinde yaşadığı sorunları anlatarak, AB üyeliği sürecinde bu sıkıntıların da aşılacağı yönünde önemli adımlar atılacağına inancının tam olduğunu söyledi. Cankaya, sivil toplum kuruluşlarının maddi yardım olanaklarına ulaşabilmesi için somut projeler geliştirilmesi yönünde ABGS’nin sivil toplum örgütlerine daha fazla destek sağlamasının yararlı olacağını kaydetti. (MGD)

Toplantının Sonuç Bildirgesine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Posted by admin / Filed under:Bizden Haberler

Yorumlara kapanmıştır.