ONLINE MESLEK İÇİ EĞİTİM KURSU: DİJİTAL GAZETECİLİK ETİĞİ

Perşembe 16 Eylül 2010

Medya Derneği,  uluslararası gazetecilik kuruluşu ICFJ ile ortaklaşa “Dijital Gazetecilik Etiğine Giriş” kursu düzenleyecek. Kursun eğitmenliğini deneyimli gazeteci-yazar Serdar Kuzuloğlu yapacak. Kursun içeriği, Indiana Üniversitesi Gazetecilik Okulu Profesörü Sherry Ricchiardi tarafından hazırlanıyor. İnternet üzerinden ücretsiz verilecek kursa son başvuru tarihi 24 Eylül.

1 Ekim – 12 Kasım tarihleri arasında internet üzerinde ücretsiz gerçekleşecek olan “Dijital Gazetecilik Etiğine Giriş” kursuna son başvuru tarihi 24 Eylül. Kursa ulusal ve yerel basından 35 gazeteci kabul edilecek. 6 hafta sürecek kursta katılımcılar dijital gazeteciliğin avantajlarına yakından bakma fırsatı bulacaklar. Yazar Murat Uyurkulak’ın moderatörlüğünü üstleneceği kursta tartışılacak konulardan bazıları şöyle:

  • İnternet okurları, yazılı basın okurlarıyla aynı standartlarda haber almayı hak ediyor mu? Yoksa online gazetecilik farklı standartlar mı gerektiriyor?
  • İnternet sayesinde son dakika haberleri dünyaya anında ulaştırılabiliyor. Peki ama internetteki son dakika haberleri ne kadar doğru?
  • Hız ve rekabet, habercilikte belirleyici etkenler olursa, haberin gerçekliği ve kaynağını doğrulama gibi ilkeler göz ardı edilir mi?

Online kurslarla başlayan çalışma, Ocak ayında İstanbul’da düzenlenecek atölye çalışmasıyla daha da pekişecek. Medya Derneği, atölye çalışmasında oluşturulacak etik ilkeleri yaygınlaştırmak için çeşitli çalışmalar yapacak.
Gazeteciler Nasıl Seçilecek?
İnternet üzerinden online olarak düzenlenecek kursa katılacak gazetecilerin seçimi, M. Serdar Kuzuloğlu, Medya Derneği ve ICFJ tarafından yapılacak.

Kurs bitiminde workshop
Kursun bitiminde seçilecek katılımcılar İstanbul’da düzenlenecek workshopta bir araya gelecekler. Bu çalışmaya katılacak gazetecilerin seçimindeki ana kriterler kursa katılım seviyesi ve hazırlanacak ödevlerin içeriği olacak. 2011 yılının Ocak ayında gerçekleşecek atölye çalışması, Türkiye’den ve ABD’den deneyimli gazeteciler tarafından yürütülecek.

Nasıl başvuracaksınız?

  •   http://e-learn.icfj.org/course/view.php?id=148 adresine girin
  •   “Yeni hesap oluştur” bağlantısına tıklayın.
  •    Kayıt formunu tamamlayın.     
  •    E-postanızı kontrol edip hesabınızı doğrulayın
  •    Siteye giriş yapıp dijital gazetecilik etiği kursu bağlantısını tıklayın
  •    Kurs başvuru formunu doldurun.
Posted by admin / Filed under:Duyurular

Yorumlara kapanmıştır.